Czy warto zrobić kurs masażu, czy ukończyć specjalistyczną szkołę?

cze 30, 2022

Kurs masażu czy technik masażysta?

Masaż już od czasów prehistorycznych uważany był za jedną z leczniczych form terapii w przypadku różnych dolegliwości. W chwili obecnej można zapisać się na kursy odnoszące się do poznania różnych technik masażów. Do wyboru są też szkoły, po jakich istnieje możliwość uzyskania tytułu Technik masażysta. Która z tych opcji jest lepsza?

Kurs masażu dla każdego?

 

Kursy masażu oferowane są dla wszystkich. Aczkolwiek, należy zdać sobie sprawę z tego, że do wykonywania tego różnego rodzaju masaży, potrzebne są odpowiednie predyspozycje. Jest wiele osób, jakie decydują się na podjęcie takich kursów, trwających ok. trzy miesiące. Szkolenie kończy się egzaminem. Nie ma jednak możliwości pozyskania prawa do wykonywania zawodu masażysty.

 

Kurs masażu jest dobry. Należy takie szkolenia traktować jednak jako formę dokształcenia dla osób, jakie planują na stałe związać się z tym zawodem. Nie ma bowiem co ukrywać, że zawód masażysty polega na ciągłym dokształcaniu się. Tzn. w pierwszej kolejności wyspecjalizowane placówki edukacyjne, pozwalające na zdobycie upragnionego tytułu Technika masażysty. W następnej kolejności kursy, jakie pomogą rozszerzyć usługi oferowane klientom. Warto również wiedzieć, że ukończenie kursu nie daje pozwolenia na wykonywanie masażu w celach zarobkowych. Można raczej stwierdzić, że po takim szkoleniu można wykonywać takie działania, ale tylko w celach rozrywkowych, wśród swoich bliskich.

Wytyczne Ministerstwa odnośnie zawodu masażysty

Aby zrozumieć jak ważne jest odpowiednie wykształcenie, warto przytoczyć na samym wstępnie wytyczne ministerstwa, odnoszące się do osób, wykonujących zawód masażysty: „Kwalifikacje zawodowe uprawniające do wykonywania masażu leczniczegoposiada wyłącznie osoba, która uzyskała tytuł technika masażysty bądź ukończyła Medyczne Studium Zawodowe i uzyskała tytuł technika fizjoterapii”. Dalej wspomniane jest o osobach, jakim udało się również pozyskać tytuł magistra na kierunku fizjoterapia. Do wyboru są więc studia w szkole wyższej lub Medyczna Szkoła Policealna.

 

Uprawnienia zawodowe dla masażystów

Osoby, które mają w planach wykonywać m.in. masaż leczniczy, pracować w zakładach fizjoterapii, gabinetach masażu, muszą posiadać odpowiedni tytuł. Taki, jaki jest w stanie zapewnić Medyczna Szkoła Policealna. To właśnie dzięki nim technik masażysta w Szczecinie znajdzie się w zasięgu ręki.

Osoby, jakie zdobędą taki tytuł, będą zaliczać się do średniego personelu medycznego. Mogą one pracować w różnych placówkach medycznych, a także mogą pomyśleć o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Perspektywy zawodowe dla przyszłych masażystów są ogromne. W szczególności, jeżeli chodzi o masaż rehabilitacyjny, który pomaga wielu pacjentom powrócić do pełni zdrowia. Osoby, które z pozytywnym wynikiem ukończyły naukę, będą w stanie nie tylko wykonywać prawidłowe techniki masażu. Wśród ich umiejętności będzie można wyróżnić m.in.: ocenę reakcji pacjenta na stosowany masaż; obsługa sprzętu medycznego, wspierającego wykonywanie masażu; dobieranie masażu dopasowanego do schorzenia pacjenta.

Kształcenie na kierunku technik masażysta, uprawnia również do wzięcia udziału w Certyfikowanych Warsztatach w trakcie nauki, jakie są bezpłatne. Dzięki temu będzie można podnieść swoje kwalifikacje zawodowe na zdecydowanie wyższy poziom. Do wyboru są takie warsztaty, jak:

 

  • Podstawy aplikacji elastycznego plastra medycznego,
  • Metody relaksacyjne,
  • Elementy coachingu zdrowia jako metoda wspierania zdrowego stylu życia.

Opłaca się w pierwszej kolejności zrobić odpowiednią szkołę, dającą pełne uprawnienia do pracy w zawodzie masażysty.

 

Skip to content